Adwent

szopka2012

W niedzielę 27 listopada w kościele katolickim rozpoczynamy Adwent, czyli czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Potrwa on cztery tygodnie i zakończy się świętami Bożego Narodzenia. Każda kolejna niedziela Adwentu przybliża nas na nadejście Jezusa.

Czym jest Adwent? Jakie są jego obrzędy i symbole?

Jest to okres przygotowania się na powtórne przyjście Jezusa. W okresie adwentu w liturgii kolorem wiodącym jest fioletowy – właśnie w tym kolorze w kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz, z kolei w kościele katolickim kapłan zakłada na mszę ornat w kolorze fioletowym, który symbolizuje pokutę i przygotowanie się do jednego z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Z kolei w trzecią niedzielę Adwentu kapłan zakłada ornat różowy, który może być jednak zastąpiony fioletowym.

W kościele katolickim odprawiane są roraty. Są to msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.

Symbolami adwentu są: wieniec adwentowy w formie okręgu, składający się z gałązek choinki, na których umieszcza się cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentu; kalendarz adwentowy – służący do odliczania dni na przyjście Jezusa; lampion adwentowy, którym oświetla się pierwszą część mszy roratniej czy świeca roratnia umieszczana w prezbiterium obok ołtarza.

Kiedy zaczyna się i ile trwa Adwent?
Adwent w 2016 roku potrwa od 27 listopada do zmierzchu 24 grudnia.