Wieczornica patriotyczna 11.11.2013

„Był okręt, który zwał się Purpura”
H. Sienkiewicz „Legenda żeglarska”

Jedną z form aktywności Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Miłość” z naszej parafii jest upamiętnianie ważnych świąt narodowych: 3 maja, Dnia Niepodległości i Dnia Papieskiego. Co roku prezentowaliśmy montaże słowno-muzyczne podczas miejskich uroczystości w naszym kościele, bądź przy pomnikach znajdujących się na placu przed kościołem. W tym roku zorganizowaliśmy wieczornicę w przeddzień Święta Niepodległości, po wieczornej Mszy św..
W scenariuszu zawarliśmy informacje, teksty utworów literackich i pieśni patriotyczne, które złożyły się na swoistą lekcję historii Polski od czasów I Rzeczpospolitej do roku 1918. Przyczyny upadku naszej Ojczyzny ukazała „Legenda żeglarska” H. Sienkiewicza, losy Polaków w niewoli, prześladowania i zrywy powstańcze przypominały utwory m.in. Fr. Karpińskiego, A. Mickiewicza, M. Konopnickiej i St. Balińskiego.
Mówiąc o okresie odzyskiwania niepodległości wspomnieliśmy zasługi J. Paderewskiego, R. Dmowskiego i W. Korfantego, ale szczególnie podkreśliliśmy rolę Józefa Piłsudskiego.

„Kto, jak On?
Pamiętajcie to imię,
Co z tęsknoty do Polski wyrosło,
Gdy wróg deptał Ją z butą wyniosłą,
Całą w ogniu stojącą i w dymie…
Ten żołnierski wysiłek nadludzki
Wy swym dzieciom w kolebkach przekażcie,
Bo jak w burzę kapitan przy maszcie,
Stał dziś w Polsce brygadier Piłsudski”.

Wieczornica bardzo się podobała, choć zorganizowaliśmy ją spontanicznie, w ciągu paru dni, bez przygotowań i prób. Wystarczyło to, co nam w duszy gra.

[nggallery id=46]